Google Adwords Nasıl Kullanılır?

   Hepimizin de bilmiş olduğu şeklinde bir ürün, hizmet ya da herhangi bir mevzu hakkında data almak istediğimizde, çoğumuzun ilk bakmış olduğu yer web oluyor.
Peki hedef kitlemizin yapmış olduğu bu aramalar sonrasında sitemize iyi mi yönlendirebiliriz?
Niçin Google Adwords Reklamlarını kullanmalıyız?
Hangi bütçeyle başlanmalı, nelere dikkat etmeliyiz?
İşte! Adwords’de yeni olanların göz atmasını tavsiye ettiğimiz yazımızın devamı…

Google’da reklam verebileceğimiz reklam alanlarından,

 • Adwords Arama Reklamları
 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Blast Reklam Kampanyaları
 • YouTube & Video Reklamları
 • ve Mobil Reklamlardan ilkini, şu demek oluyor ki Adwords Arama Reklamcılığını  inceleyeceğiz.

   Hatırladığınız şeklinde daha önceki Google Adwords Nedir? yazımızda Adwords reklamcılığı hakkında data vermiştik. Peki, web araştırmalarımızda Google Adwords’ün sitemize ve işletmemize yararları neler?
Niçin Google Adwords Reklamlarını kullanmalıyız?

   Günümüzde aramalarına web ile başlayanlar %76 şeklinde yüksek bir orana haiz ve en güvenilir ve en süratli bir halde bilgiye yetişebilmek için de interneti tercih ediyorlar.

Peki ne arıyoruz?

   Google Think Real Estate verilerine gore, herhangi bir marka belirtmeden “markasız” arama yapanların oranı ise %83 oranındadır. Doğrusu, yaptığımız aramaların çoğunda, belirli bir şirket ya da ürün aramıyor, daha genel terimler üstünden araştırmaya başlıyoruz.

Peki hangi cihazlarda arama yapıyoruz?

 Consumer Barometer verilerine gore de meydana getirilen aramaların;

  • %85′i Bilgisayarda,
  • %3‘ü Tabletlerde ve
 • %12‘si de Cep telefonlarından yapılmakta.

Adwords Reklamları nerelerde görüntüleniyor?

Arama sonuçlarının listelendiği ilk sayfada, tam da hedef kitlenizin sizinle etkileşime en yakın olduğu ilk 3 satırda gösterilerek web sayfanıza yönlendirilmesi ya da Arama reklamlarıyla telefonunuz çalması sağlatılmakta.
Bu reklam gösterimleri, Yalnızca Arama Ağı seçeneğinde,

 • En üst konumda Max. 3 tane reklam,
 • Sağ konumda ise Max. 8 tane reklam yer alır.
 • Kimi zaman de organik arama sonuçlarının en alt kısmında da Max. 3 tane reklam gösterilecek şekilde de konumlanabilir.

Adwords Reklamlarına ne kadar bütçeyle başlayabilirim?

Tamamen özgürsünüz. Herhangi bir Min. bütçe belirtilmediği şeklinde, fazlaca büyük bütçelerle de reklam verebilirsiniz. Herhangi bir durağan(durgun) bütçe kısıtlaması da bulunmayıp, reklam gösterimlerinizi istediğiniz vakit başlatıp, istediğiniz vakit durdurabilir ondan sonra yeniden gösterime alabilirsiniz.

Reklamlarım ne vakit nerelerde gösterilebilir?

Sizin seçeceğiniz gün, saat hatta dakika aralığında, tüm dünyada istediğiniz konumda gösterilebilir. İster Bölme Beyoğlu’nda, isterseniz tüm dünyada Google’da arama meydana getirilen her yerde gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Peki iyi mi başlayabilirim?

   Mevcut Google hesabınız ile Google Adwords üstünde giriş yaparak reklamlarınızı göstermeye başlayabilirisiniz. Ya da Google Partners üstünden reklamlarınızı yönetecek ajanslardan reklam çözümleme ve stratejileri tavsiyeleri de alabilirsiniz.

Google Adwords üstünden giriş yapıldıktan sonrasında sol üst bölümde yer edinen + Hesap butonuna tıklayarak yeni bir hesap oluşturun.

Hesap Adınızı
Saat diliminizi ve Para biriminizi belirleyin. Not : Bu bilgiler daha sonradan değiştirilememektedir.

Şimdi de İlk Kampanyamızı oluşturalım. Bunun için

 • Bütçenizi belirleyin,
 • Reklamlarınızı oluşturun,
 • Reklamlarınızın gösterime başlayacağı hedef kitlenizin aramalarında kullanacağı Anahatar Kelimeleri belirleyin,
 • Satmaca bilgilerinizi girin.

Bütçe Planlaması

Daha evvelinde planlanmış herhangi bir reklam bütçeniz var ise bu bütçe üstünden de ilerlenebilir, ya da aklınızdaki Arama Anahtarlarını belirleyebileceğiniz Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak ikisini de tek bir yerden kolayca yapabilirisiniz.

Anahtar kelimelerinizin belirlenmesine destek olmak için,

  • Bir ürün ya da verdiğiniz hizmetlerinizi tanım edebilir,
  • Açılış sayfanızı izah edebilir,
 • ya da ürün kategorinizi seçebilirsiniz.

   Artık Kampanyamızı oluşturabiliriz.
Sağ üst köşedeki “Hesaba Kaydet” butonuna tıklayarak,

  • Kampanya adı
  • Varsayılan TBM Teklifinizi (Tıklama Başına Maliyet)
 • Günlük Bütçenizi belirtin ve Kaydedin.

Öteki bir yöntem de planlamaya uğramadan “Kampanya” sekmesinin altındaki +Kampanya butonuna tıklayarak da Kampanya oluşturabilirisiniz.
Reklam modelinizi ve Izlenme seçeneklerinize gore Kampanya modelini seçip, herhangi bir demografik kıstasınız var ise, Dil, Yaş, Coğrafi Bölge, Gün saat şeklinde ayarlamalarınızı yapmış olup reklamlarınızı meydana getirmeye geçebilirsiniz.

Etkili bir reklam metni yazılabilir?

Reklamınıza tıklanarak sitenize ziyaret sağlatılabilmesi için, etkili bir reklam metni yazmanız gerekmekte. Peki bunu iyi mi başarabiliriz?
Hepimiz reklam gösterimlerinin, gerçekte hedeflediği kitle tarafınca tıklanmasını azca maliyetle, yüksek sayıda ve büyük dönüşümler alabilmeyi hedefler. Fakat iş maalesef yazıldığı şeklinde kolay olmuyor. Bunun için ilk olarak doğru reklam stratejisi belirlemeliyiz. Doğrusu ilk olarak ne istediğimizi, neyi hedeflediğimizi fazlaca iyi bilmeliyiz. Marka bilinirliği oluşturma hedefli mi yoksa kampanyanızı duyurmak ve stoğunuzdaki kampanyalı ürünün bir an ilkin eritilmesini sağlamak amacıyla değişik değişik durumlar için ayrı reklam stratejileri belirlenebilir.

Ilk olarak oluşturacağınız reklam grupları ve ilgili anahtar kelimeler doğrultusunda oluşturulacak reklam metinleriniz, açılış sayfanızla ilgili ve ilgili olmalıdır. Yukarıda doğru meydana getirilen anahtar kelime seçimi ve reklam gruplaması, oluşturulacak reklam metninizin fazlaca daha başarı göstermiş olmasını sağlyacaktır.
Reklamlarınızın dikkat çekmesi ve ziyaret sağlatabilmek için etkili ve harekete geçirici metinler yazılmalıdır.
Örnek olarak satmak istediğimiz ürünün kısa bir süreliğine indirimde bulunduğunu vurgulamak etkili bir yöntem olabilir.

Son İndirimli Ayakkabılar
Son 7 Gün! Bu Fırsatı Kaçırmayın.
%50’ye varan İndirim İade Garantili
örnekfirma.com/İndirimdekiler.asp

İlgi çekici bir başlık ile kelimelerinizin başlangıç harflerini de Büyük harfle yazmanız öteki reklamlardan daha kolay bir halde ayırtedilmesini elde edecektir.

Son 7 Gün! şeklinde ünlem ile de vurgulanmış bir geri sayım ifadesi ile bir an ilkin etkileşime alma şansınızı fazlalaştırabilirsiniz.
Reklamınızda itimat verin. Mühim referanslarınızdan birini ya da satın alan ya da hedef kitlenizin sizinle etkileşime geçme ihtimalini arttırabilecek itimat verici her türlü ifadeyi kullanın.
Not: 2015’in en fazlaca satan, En başarı göstermiş, vs şeklinde ifadeler Google Adwords Politikaları gereği kabul edilmeyecek olup, belgeleriniz yada ilgili haberleriniz ile kaynak gösterip ispatlamanız durumunda kullanılabilmektedir.
Tamamı BÜYÜK harflerden oluşan ÜCRETSİZ şeklinde kelimeleriniz de gene Google Adwords Politikaları gereği kabul edilmeyeceğini de hatırlatmak isterim.

Son olarak Görünen URL kısmı (örnekfirma.com/…….) reklam başlığınız ve ilgili anahtar kelimeleriniz ile ne kadar ilgili olursa, K.P (Reklamınızın Kalite Puanı) o denli yüksek olur.

Kalite Puanı Nedir?
Iyi mi Hesaplanır?
Kalite Puanı Iyi mi Arttırılabilir? şeklinde ipuçları payşacağım.

Keyifli günler dilerim…

Adwords Reklam Bütçesi Adwords Reklam Gösterimleri Adwords’e Reklam Vermek Etkili Reklam Metni Yazma Google Adwords Google Reklamları teknoloji