Fraud Tam Olarak Nedir ve Nasıl Önlenebilir?

Bugün sizlerle internet sektöründe karşılaşabileceğimiz fraud doğrusu Türkçe anlamıyla sahtecilik konusunu inceliyoruz. Mevzuyu dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Fraud Ne Demek?

Gelişen değişen teknolojinin getirisiyle beraber artık çağımızın en büyük alışkanlıkları içinde yer edinen online ticarette kullanılan bir sahtecilik yöntemler bütünüdür. Kelime anlamına inecek olursak, bireylerin haksız kazanç elde etmeleri, kişisel kredi kartı bilgilerinin 3. şahıslara geçmesi ve bu bilgilerin dolandırıcılık kanalları ile gelir elde edilmesi anlama gelir.

Firmalar açısından fraud ise, başka bir kişiye ilişkin kredi kartı, banka kartı şeklinde ödeme kartlarını kullanarak offline yada online bir platformda ödeme işlemi yapılması ve kart sahibinin bu durumdan haberdar olmaması anlamına gelmektedir. Gelişen teknoloji ve web kullanımıyla beraber hızla artan online ödeme kanalları ise en oldukça sahtecilik olaylarının yaşandığı yerlerin başlangıcında yer almıştır.

Fraud Kontrolü Ne Demek?

Son yıllarda ortaya çıkan güvenli ödeme kanalları yardımıyla sahtecilik durumları büyük seviyede önlense bile gene de tamamen ortadan kalkmış değildir. Bu şeklinde dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek ve en aza indirmek için yapılması ihtiyaç duyulan bazı maddeler mevcut. Bu noktalar dikkate alınmadığı durumlarda hem kişilerin maddi kayıpları artacak hem de firmaların itibarları zedelenecek durumlar yaşanabilir.

Fraud denetim adımları;

·        Kartların arka yüzünde bulunan CVV ve CVC2 güvenlik kodunu elde etmek son aşama zor olsa gerek. Kartı fizyolojik olarak almadıkları sürece bu kod sorgulanarak fraud kontrolü gerçekleştirilebilir.

·        Kişinin averaj alışveriş tutarlarının oldukça daha üstünde bir sipariş geçmesi, şüpheli bir alışveriş bulunduğunun kanıtı olabilir. İncelenmesi gerekmektedir.

·        Ödeme esnasında kart bilgilerinin birden fazla yanlış girilmesi herhangi bir dolandırıcılık durumunun yaşandığını izah edebilir.

·        T.C. kimlik bilgisinin istenmesi şüphelidir.

·        Kuşku çekecek kadar fazla oranda ürün yada hizmet alınıyorsa, kişisel bilgilerden kart sahibine ulaşılıp teyit alınması başlıca fraud adımları içinde yer almıştır.

Fraud Kontrolünü Geçemedi Ne Demek?

Firmaların kendi ödeme sistemleri yada ortak ödeme hizmeti elde eden bir yerden hizmet alıyorsanız ve ödeme sonrasında “fraud kontrolünü geçemedi” uyarısı ile karşılaşıyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan ilk olarak hesaplarını denetlemek olacaktır. Hesap hareketlerinizde sizin bilginiz haricinde meydana getirilen bir işlem var ise bu durumu acil olarak bankanızın alan kişi hizmetlerini arayarak bildirmeniz gerekmektedir.

Eğerki kart bilgileriniz kopyalanmış ve ortak fraud havuzuna kayıt edilmişse dolandırıcıların kartınızı kullanarak işlem yapmaları engellenecektir. Havuzda toplanmayan yada ilk kez kullanılacak olan 3. kişilerin elde etmiş olduğu kartlarla meydana getirilen alışverişler için ödeme itirazı oluşturarak maddi kayıplarınızı bankanız ile görüştükten sonrasında geri alabilmeniz mümkündür. Kart bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek için, bilmediğiniz kişilerden gelen ekli dosyaları açmamalı, kullandığınız bilgisayarın güvenliğini belirli periyotlarla denetim etmeli, güvenilir olmayan (SSL sertifikası noksan) sitelerden alışveriş yapmamalısınız.

CVC2 CVV Fraud fraud kontrolü Fraud ne anlama gelir Fraud nedir Fraud ve güvenlik