En İyi Antivirüs Programları

Antivirüs programları bilgisayarımızı ara sıra yavaşlatıyor olsa bile; kullanmak zorunda olduğumuz can kurtarıcı yazılımlardır. Piyasada birçok çeşidi olan bu yazılımlarının en iyilerini sizin için derledik. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde “hangi antivirüs programını tercih etmelisiniz?”, “en iyi parasız antivirüs hangisi?” benzer biçimde sorulara yanıt bulacak ve internetteki “ücretli antivirüs tavsiyesi” içeriklerinde kaybolmadan kendiniz için lüzumlu programı tespit etmiş olacaksınız.

Kaspersky Anti-Virüs Ödüllü Koruma

Türkçe Dil Desteği Var
Tecrübe etme Sürümü 30 Gün (Tüm ürünlerinde geçerli)
Tecrübe etme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu? Hayır
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS,IOS,Android

Kaspersky; Türkçe ara yüzü, devamlı güncellenen virüs veri tabanı, değişik paket seçenekleri ile, kullananların değişik gereksinimlerine yanıt vermeye çalışıyor. “Hangi Kaspersky antivirüs programını kullanmalıyım?” sorusuna yanıt vermek adına; bu paketleri başlıklar halinde incelemeye başlamış olalım.

Kaspersky Antivirüs (Temel PC Antivirüs Yazılımı)

Eğer ihtiyacınız olan rahat bir antivirüs programından daha ötesi değil ise bu ürün tam size bakılırsa. Devamlı güncellenen virüs veri tabanı ve arka planda çalışırken oldukca kaynak tüketmemesi ile, rahat fakat kaliteli bir antivirüs programından beklenen her şeyi sunuyor. Eğer antivirüs programı satın almak için bir miktar bütçe ayırmayı planlıyorsanız; bu ürün ihtiyacınız olan şeyi fazlası ile çözecektir. Yalnız Windows işletim sistemli bilgisayarlarda iş yapmaktadır.

Kaspersky Web Security (Gelişmiş Güvenlik Paketi)

Eğer ihtiyacınız hem Windows ile çalışan bilgisayarınızda, hem de Apple ve Android özellikli cihazlarınızda uyumlu çalışacak bir antivirüs programı kullanmak ise Kaspersky Web Security tam size bakılırsa diyebiliriz. Bir üstteki başlıktaki ürüne bakılırsa çalışırken daha azca sistem deposu tüketiyor olması mobil kullanımda ciddi avantaj sağlıyor.

Kaspersky Total Security (Premium Güvenlik Paketi)

Eğer “hem masaüstü ve mobil cihazımı koruyayım, hem de çocuklarımın ziyaret etmesini istemediğim program ve uygulamaları engelleyeyim” diyorsanız “aradığınız antivirüs programını buldunuz” diyebiliriz. Siz netin tüm tehlikelerinden uzak bir halde istediğiniz benzer biçimde surf yaparken; aile bireyleriniz sizin istemediğiniz site ve uygulamaları ziyaret edemeyecek.

İlgili Makaleler
  • Site Haritası Nedir VeNasıl Oluşturulur?

  • Overclock Nedir? Iyi mi Yapılır? Zararları nedir?

Bitdefender Web Security 2019

Türkçe Dil Desteği Var
Tecrübe etme Sürümü 30 Gün
Tecrübe etme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu? Hayır
Kullanılabilen Platformlar Windows

İşte anlata anlata bitiremeyeceğimiz bir antivirüs programı ile karşı karşıyayız. Merak etmeyin oldukça kısa anlatacağız J 2019 yılının en iddialı antivirüs programı desek yeridir.

Her şeyden evvel bu antivirüs programını satın aldığınızda; firmanın programla birlikte armağan etmiş olduğu “bitdefender sfapay” adlı süper güvenlikli bir tarayıcı sahibi oluyorsunuz. Bu tarayıcı tıpkı Google Chorme’da olduğu benzer biçimde kredi kartı bilgilerinizi depolamanıza izin veriyor. Fakat hususi bir şifreleme algoritması yardımıyla kart bilgilerinizin ve şifrelerinizin başkaları tarafınca ele geçirilmesini önlüyor. Ek olarak Wi-Fi ağlarından yaptığınız bağlantılarda üst düzey güvenlik modu yardımıyla; katıldığınız ağlardan gelecek tehditlere karşı da kişisel bilgisayarınızı koruyabiliyor.

“Sezgisel koruma” adı altında geliştirdikleri bir biçim suni zeka yardımıyla; yeni yazılan ve hemen hemen virüs bankasına kaydolmamış virüsleri dahi tespit edebiliyor. Gerçi bu özelliği hemen hemen geliştirilme aşamasında olduğundan dolayı, kimi zaman güvenlik problemi teşkil etmeyen yazılımları da virüs tehdidi olarak algılayıp uyarı verebiliyor. Eğer yazılımı güvenli olarak işaretlerseniz, program sizin bilgisayarınız için hakikaten bir tehdit oluşturmadığı sürece çalışmaya devam ediyor.

Film seyretmek, oyun oynamak, video düzenlemek benzer biçimde sistem kaynaklarını oldukca tüketen yada konsantrasyon isteyen aktiviteleriniz esnasında pop-up seçimi reklamları ve gereksiz bildirimleri engellemiş olan bitdefender 2019; arka plandaki gereksiz uygulamaları da kaldırarak bilgisayarınızı tam performans kullanmanızı sağlıyor.

Google’da bir dosya ararken, aradığınızı bulmak için onlarca siteye tıklamaktan sıkıldıysanız, bitdefender’ın size hususi bir çözümü bulunuyor. Bir arama sonucuna tıklamadan evvel, o sitede ilgili dosyanın hakikaten olup olmadığı mevzusunda sizi uyarıyor. Hem de bilgisayarınıza zarar verebilecek siteleri de daha siz tıklamadan bildiriyor.

Bluetooth, Wi-Fi benzer biçimde bağlantılarınız açık iken pil kullanım gereksinimini yazılımsal olarak en aza indirme özelliğine de haiz olan bu antivirüs programının; kişisel bilgisayarınızı tıpkı CCleaner benzer biçimde tarayıp yazılımsal iyileştirme olanakları sunuyor olması da göz dolduruyor. Ek olarak bilgisayarınızdan sonsuza kadar silmek istediğiniz bir dosya ya da program var ise; “dosya parçalayıcı” özelliği yardımıyla ilgili veriyi ustalaşmış veri kurtarma programlarının bile kurtaramayacağı şekilde bilgisayarınızdan siliyor.

Topyekün bir siber güvenlik sistemi olan bu yazılıma salt “antivirüs programı” demek birazcık haksızlık olur diye düşünüyoruz. Tek dezavantajı ise programın sıhhatli bir emek verme gerçekleştirebilmesi için 2 GB boyutunda kendine ayrılmış HDD alanına ve minimum 2 GB Ram’e gereksinim duyması. Ek olarak program mobil cihazlarda çalışmıyor.

Norton Antivirüs

Türkçe Dil Desteği Var
Tecrübe etme Sürümü 30 Gün (Yalnız Norton Deluxe Paket)
Tecrübe etme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu? Hayır
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS, IOS, Android

Hem ucuz olsun, hem kullanımı kolay, hem de sizi virüslerden koruyacağına söz veren bir antivirüs programı olsun diyenlerdenseniz Norton Antivirüs tam size bakılırsa. Türkçe ara yüzü , rahat ve anlaşılır kullanıcı paneli ile internette popüler olan ya da olmayan tüm virüslere karşı cihazını koruyor. Günün 24 saati satın alan desteği ve bilgisayarınız herhangi bir virüsten zarar görürse %100 para iadesi garantisi ile tercih edebileceğiniz bir yazılım olan Norton; 5 değişik paket ile satışa sunulmuş. Bu paketleri başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Norton Mobile Security

Devletimizde cep telefonu fiyatlarının oldukca pahalı olması sebebi ile kullananların satın aldıkları akıllı telefonu kullanma süreleri bir fazlaca uzamış bulunmakta. Bilhassa IOS kullanıcıları; yazılım sürümü yükseltmeyerek iPhone telefonlarının batarya kullanım ömrünü uzatmak ve kasma /donma sorunlarını en aza indirmeye çalışıyor. Güncellenmeyen yazılımlar ise güvenlik yamalarından yoksun kalmış olduğu için korumasız kalıyor. Bundan dolayı; birden silinen rehber, medya galerisi ya da başka bir sorun sebebi ile telefon tamircilerinin yolu tutuluyor. İşin fena tarafı telefon tamircileri de devamlı işin içinden çıkamıyor.

 Bilgisayar ve tabletler için hususi olarak kodlanmış olan bu antivirüs programı; IOS işletim sistemi ile tam uyumlu çalışıyor. IOS yazılımınızı herhangi bir sebeple güncellemeseniz dahi; telefonunuz ile internette güvenle gezmeye devam edebiliyorsunuz.

Andorid işletim sistemi için de kullanılabilecek bu yazılım; telefonunuza zarar verebilecek uygulamaları ve siteleri derhal karantinaya alarak %100 güvenlik sağlıyor.

Norton Standart Antivirüs

Masaüstü ya da mobil cihazlarınızın yalnız bir tanesinde kullanabileceğiniz bu antivirüs programı; bununla birlikte devamlı güncellenen virüs veri tabanı ile e-posta trafiğiniz de dahil olmak suretiyle, internetten uğrayabileceğiniz her türlü saldırıya karşı cihazınızı koruma altına alıyor.

Norton Legacy Antivirüs

Aynı anda 3 değişik cihazınızı birden korumanıza olanak elde eden bu yazılım; tek bir satın alma ile Windows işletim sistemli 3 değişik cihazınıza lisanslı olarak kurulabiliyor. Ek olarak bu paket Norton Standart Antivirüs paketindeki tüm özelliklere de haiz.

Norton Security Deluxe Antivirüs

Norton’un 30 günlük parasız tecrübe etme sürümü olan tek paketi Norton Security Deluxe Antivirüs; tek satın alma ile 5 değişik cihazda kullanım özelliği sunuyor. Üstelik bu cihazların bir kısmı mobil, bir kısmı masaüstü cihazlar olabiliyor. Eğer evinizdeki cep telefonlarını ve kişisel bilgisayarlarınızı tek bir abonelikle virüslerden korumak istiyorsanız bu paket tam size bakılırsa. Üstelik web üstünden erişilebilen bir web portalı yardımıyla; öteki cihazlarda kurulu programlara da müdahale etme şansınız bulunuyor.

Norton Security Premium Antivirüs

Geniş bir aileye sahipseniz ya da şirketinizdeki 10 mobil yada masaüstü aleti koruma altına almak istiyorsanız; Norton Security Premium Antivirüs ile bunun mümkün bulunduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı Norton Security Deluxe paketinde olduğu benzer biçimde yazılımı değişik işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Ek olarak bu paketi tercih ettiğinizde Norton size 25 GB büyüklüğünde ve ihtiyaca bakılırsa satın alınarak arttırılabilir çevrimiçi depolama kapasitesi armağan ediyor. Bu alana seçtiğiniz video, fotoğraf ve çeşitli dosyaları özgürce yedekleyebiliyorsunuz.

Webroot SecureAnywhere Antivirüs

Türkçe Dil Desteği Yok
Tecrübe etme Sürümü Yok
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS , IOS, Android

Bu antivirüs programını incelerken internette okuduğumuz yorumlar ve üreticinin sitesinde yapmış olduğu açıklamalar bizi oldukça heyecanlandırdı. Derhal firmanın internet sayfasına gidip “Webroot SecureAnywhere satın al” dedik ve yazılımı denemeye başladık. Piyasaya sundukları ürün; sitelerindeki iddiaları büyük seviyede karşılar özellikte.

Ilk olarak altını çizmeliyiz ki program piyasada mevcud ve hakikaten işe yarayan antivirüs yazılımları içinde en ufak yer kaplayanı ve minimum kaynak tüketeni. HDD üstünde yalnız 2 MB (yanlış okumadınız, yalnız 2 MB) yer kaplıyor. Ek olarak bilgisayarınızda genel tarama yaparken bile CPU kullanımı ve ram kullanımı minimum düzeyde. Bilgisayarınızda genel tarama yaparak zararı olan yazılımları bulma süresi ise yalnız 22 saniye. Evet gene doğru okudunuz. 22 saniyede tüm bilgisayarınızı tarayıp, öteki antivirüs programları kadar başarıya ulaşmış sonuçlar elde edebiliyor. Isterseniz firmanın sunmuş olduğu paket seçeneklerini gene başlıklar halinde inceleyelim.

SecureAnywhere AntiVirus

Bu paket 1 aygıt ya da 3 aygıt seçenekli olarak satılıyor. Standart bir antivirüs yazılımından beklediğiniz her şey SecureAnywhere AntiVirus paketinde mevcut. 3 aygıt seçeneğinde IOS ve Windows işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Bu paketi  3 aygıt seçeneği ile satın alırsanız; 1 IOS (yada macOS), 2 Windows ya da 2 IOS (yada macOS), 1 Windows bilgisayarda çalıştırmak mümkün. Mobil cihazları ise desteklemiyor.

SecureAnywhere Web Security Plus

3 değişik aygıt için kullanım izni veren SecureAnywhere Web Security Plus paketi; IOS, Andorid ve Windows işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Bir üst başlıktaki paketten ilk farkı mobil cihazların tamamını destekliyor olması. Bir öteki farkı ise çevrimiçi gizliliğinizi koruması. İnternette kullandığınız kullanıcı ve adı şifrelerin üçüncü şahısların eline geçmemesini güvence ediyor, aksi halde koşulsuz ücret iadesi sağlıyor.

SecureAnywhere® Web Security Complete

Adından da anlaşılacağı suretiyle; “full + full antivirüs” denildiğinde açıklanabilecek bir yazılım. Hakkaten de topyekün bir siber güvenlik sağlıyor. 5 değişik tablet, telefon yada bilgisayarı; işletim sistemi farkı olmaksızın koruma altına alıyor. Ek olarak bu pakette çevrimiçi gizliliğinizin korunması had safhada. Tek bir tuşla web üstünde bilinçsiz olarak bıraktığınız tüm izleri temizliyor. Tüm bunların haricinde Norton Security Premium Antivirüs benzer biçimde 25 GB boyutunda çevrimiçi depolama kapasitesi da sunuyor.

ESET NOD32 Antivirüs & Security

Türkçe Dil Desteği Var
Tecrübe etme Sürümü 30 Gün (Yalnız Eset Nod32 ve Eset Web Security Paketlerinde Tek Kullanıcı İçin)
Tecrübe etme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu? Hayır
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS,  IOS, Android

Antivirüs dendiğinde akla gelen ilk yazılımlardan biri ESET NOD32 olsa gerek. 3 değişik paket ve bu paketleri değişik kullanıcı sayılarına bakılırsa satın alma özelliği ile “Windows için üretilen efsanevi antivirüs” sloganını kullanan bu şirket; IOS, Androide ve Linux işletim sistemlerinde de iddialı. Hatta Linux işletim sisteminde emin olarak çalışabilen tek antivirüs yazılımı desek abartmış olmayız. Paketleri incelemeye başlamış olalım.

ESET NOD32 Antivirüs

“Efsanevi antivirüs” sloganı ile piyasada senelerdir satılan bu yazılımı; 1 yada 3 kişisel bilgisayarınıza 1 yada 3 senelik satın alma seçenekleri ile kurabilirsiniz. Nerede ise netin yaşı kadar geçmişi olan bu antivirüs programının 30 günlük tecrübe etme sürümünü 1 cihazınız için kullanabilirsiniz.

ESET Web Security

NOD32’ye fazladan olarak çevrimiçi güvenliğinizi korumayı da taahhüt eden bu paketi de 30 günlük tecrübe etme sürümü ile tek cihazınız için kullanabilirsiniz. Bilhassa web bankacılığını yoğun kullanan kişilerin “para transferi güvenliği” mevzusunda tam koruma sağlamayı hedefleyen ESET Web Security; evinizde internete bağlı olarak kullandığınız akıllı ev cihazları için de tam koruma sağlıyor.

ESET Smart Security Premium

 Aradığınız şey cümlenin tam anlamıyla “üst düzey çevrimiçi güvenlik” ise Eset Smart Security Preimium beklentilerinizi büyük seviyede karşılayabilir. Eset Web Security’nin tüm özelliklerine fazladan olarak parolalarınızı tek yerde saklıyor ve bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleyebiliyor. Üstelik istemeniz halinde; bilgisayarınızdaki dosyalar başka bir bilgisayarda belirlediğiniz gizyazı girilmeden açılamıyor.

F-Secure Antivirus SAFE

Türkçe Dil Desteği Yok
Tecrübe etme Sürümü 30 Gün (Tecrübe etme sürümü 3 aygıt için kullanılabilir.)
Tecrübe etme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu? Hayır
Kullanılabilen Platformlar Windows, IOS, Android

Geldik piyasanın en pahalı antivirüs programlarından kabul edilen F-Secure Antivirus SAFE adlı yazılıma. ARM tabanlı tabletler haricinde tüm işletim sistemlerini, masaüstü cihazları, tabletleri ve akıllı telefonları destekleyen bu antivirüs programının paketlerini belirleyen unsur kullanıcı sayısı. 3 aygıt, 5 aygıt ve 7 aleti destekleyen paketlerdeki programların hepsi aynı özellikte. Web sitelerinde “ürettiğimiz en iyi yazılımımıza haiz olmak için değil, daha çok cihazda kullanmak için fazladan para ödersiniz” benzer biçimde bir ibare var. Ek olarak AV-TEST 2018 ödülünü de müzesinde bulunduran bir antivirüs şirketi. Çevrimiçi güvenlikten virüs korumasına, aklınıza gelen her alanda güvenlik sağlıyor. Ek olarak kaybolan tabet ve telefonlarınızın konumunu bulabiliyor. Paket dahilinde parasız VPN hizmeti de sunuyor.

Panda Dome Antivirüs

Türkçe Dil Desteği YOK
Tecrübe etme Sürümü 30 Gün (11 ay indirimsiz fiyattan kullanmayı taahhüt etme zorunluluğu ile.)
Tecrübe etme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu? Evet
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS,  IOS, Android

“Akıllı saatlerde bile kullanabilen bir antivirüs uygulaması var” desek ne dersiniz? Evet bu iddianın ilk kez ortaya atılmadığının ikimiz de farkındayız. Fakat şirket bu mevzuda oldukça iddialı. Açıkçası biz herhangi bir akıllı saatte kontrol etme şansı bulamadık fakat Windows, macOS, IOS ve Android platformlarında çalışmasının mükemmel bulunduğunu söyleyebiliriz.

Eski adı “Panda Antivirüs Pro” olan bu yazılım; isim değişikliği ile birlikte kullanıcı panelinde de ciddi tasarımsal değişimler yapmış. Oldukça rahat bir ara yüzü olan Panda Dome Essential 2019, nerede ise Windows 10 ara yüzü bire bir kopyalanarak kodlanmış. Dolayısı ile kullanıcı dostu bir antivirüs programı desek yerinde bir tabir olur.

Yazılımın en büyük eksisi ise tecrübe etme sürümünü kullanmak için 11 ay süresince indirimsiz fiyattan kullanmayı taahhüt etme zorunluluğu olması. Bu açıdan kendinden soğutsa da, performansı için mükemmel diyebiliriz. Aylık ödemeli paketi almanız halinde; tecrübe etme süresi sonunda yazılımı kullanmamayı tercih ederseniz, kartınızdan herhangi bir ücret kesilmiyor. Ek olarak senelik alımlarda da 30 gün içinde geri vermek isterseniz paranız geri iade ediliyor. 4 değişik paket ile satılan bu ürünü başlıklar halinde incelemeye başlıyoruz.

Panda Dome Essential 2019

Gelecek yıl Panda Dome Essential 2020 adı ile yeni bir sürümle karşımıza çıkarlar mı bilmiyoruz J Fakat abonelik süresi süresince parasız güncelleme sunacaklarını taahhüt ediyorlar. Bu temel pakette Windows, Andorid, macOS yada IOS bir cihazınız için lisans alabilirsiniz. Paket muhteviyatında parasız VPN özelliği mevcut fakat günde 150 MB benzer biçimde gülünç bir sınır var. Wi – Fi koruması ve USB portlardan takılan cihazlardan gelebilecek tehditleri de engelliyor.

Panda Dome Advanced

Standart pakete ek olarak; çocuk koruması, çevrimiçi gizlilik ve kredi kartı/banka kartı bilgilerinizin korunmasını kapsayan bu paketi gene tüm işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Şirket; en oldukca sattığı antivirüs paketinin bu paket bulunduğunu ifade ediyor.

Panda Dome Complete

Buraya kadar anlattığımız Panda Dome antivirüs paketlerine ilişkin özelliklere fazladan olarak; bilgisayarınızdaki tüm verileri şifreleme, gelişmiş bir parola yöneticisi ve CCleaner’dan daha efektif çalışan bir bilgisayar tarama/iyileştirme aracı bilgisayarınızda kurulu olsun istiyor olabilirsiniz. İşte o süre bu seçenek, bu isteğinize yanıt verebilir.

Panda Dome Premium

Buraya kadar anlattığımız tüm paketlerde VPN hizmeti günlük 150 MB ile sınırı olan idi. Fakat bu pakette sınırsız VPN özelliği bulunmakta. Ek olarak İngilizce konuşabiliyorsanız; Panda’nın 24 saat hizmet veren davet merkezinden teknik destek alabilmeniz de mümkün.

Avast Free Antivirüs

Türkçe Dil Desteği Var
Tecrübe etme Sürümü Var
Parasız Sürüm Var
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS, IOS, Android

Sırada biz Türkiye’de ki web kullanıcılarının en oldukca kullandığı antivirüs programı olan Avast var. Başlıkta “Avast Free Antivirüs” yazdık fakat ücretli versiyonları da mevcut. Bu yazıyı hazırlarken bilgisayarlarımızdan birine değişik bir program ile beraber kendiliğinden Avast yüklendi. Eminiz ki siz de onlarca defa “parasız Avast indir” şeklinde teklifler ile karşılaşmışsınızdır.

Yaptığımız testlerde; bilhassa parasız versiyonunun oldukca üst düzey koruma sağlamadığını gördük. Ek olarak ücretli versiyonundaki “free vpn” seçeneği de yalnız Turkcell Superonline web bağlantımız ile çalıştı. Turk Telekom, Vodafone ve Turknet’in mobil / ADSL bağlantıları ile yaptığımız denemelerde VPN kullanımından verim alamadık.  J Ayrıca bilgisayarınızdan kaldırması cidden bir eziyet.  “Asla pes etmeyen antivirüs programı” sloganı sanırım PC’den kaldırmak isteyenlere yönelik bulunmuş J Kurması ayrı, bilgisayardan kaldırması ayrı dert olan bu yazılımın paketlerini incelemeye geçelim isterseniz J

Avast Parasız Antivirüs Programı

“Sonsuza kadar parasız” sloganı ile resmi sitesinde tanıtılan bu programı; gene firmanın kendi sitesinden indirmek mümkün. Parola güvenliğinizi elde eden, geniş bir virüs veritabanına haiz olan bu antivirüs yazılımı; Wi-Fi ağınıza bağlanmaya çalışan yetkisiz kişileri de bulup size bildiriyor. Isterseniz bu kişileri tek tıkla engellemenizi sağlıyor.

Ücretli sürüm almanız için günde 4-5 kere bildirim göndermesini ve Windows’u fazla kaynak tüketiminden dolayı ağırlaştırmasını görmezden gelirseniz; kullanılabilecek bir yazılım bulunduğunu söyleyebiliriz.

Avast Premium Security

Bu paket; tekli aygıt kullanımı ve çoklu aygıt kullanımı olarak iki şekilde satın alınabilmektedir. Parasız versiyonuna bakılırsa daha azca kaynak tükettiğini gözlemlediğimiz Avast Premium; düzmece sitelerden sizi koruması ile rakiplerinden değişik bir özellik taşıyor. Mesela bir banka sitesini bire bir kopyalayan fena amaçlı bir siteye girmeye çalıştığınızda sizi direk uyarıyor. Ek olarak; bilgisayarınıza yada telefonunuza indirdiğiniz ve kaynağına güvenmediğiniz yazılımları; korumalı alanda çalıştırarak cihazınıza zarar vermesine engel oluyor.

Tüm bunların haricinde bilgisayarınızda, tabletinizde ve akıllı telefonlarınızda bulunan uygulamaları otomatikman güncelleyerek; sizi ihtimaller içinde güvenlik açıklarından koruyor. “Dosya parçalama” özelliği ile sonsuza dek silmek istediğiniz dosyaları tahrip ederek siliyor. Dolayısı ile dosya parçalama işlemine doğal olarak tutulan fotoğraf, video ve belgeleriniz; lisanslı veri kurtarma programıyla dahi geri getirilemiyor.

Bu paketi 30 gün süresince ücretsiz bir şekilde, herhangi bir kredi kartı yada banka hesabı bilgisi vermeden kullanmanız mümkün.

Avast Ultimate

Geldik Avast tarafınca piyasaya sunulan en gelişmiş antivirüs uygulamasına. Aslına bakarsanız pratikte Avast Premium Security’den pek bir farkı yok. Hatta daha pahalı ve yalnız 1 cihazda kullanılabiliyor.  Ek olarak tecrübe etme sürümü de bulunmuyor.

Avast Ultimate’i Avast Premium’dan ayıran üç özellik;

  1. Avast Cleanup Premium adlı CCleaner benzeri fakat daha azca fonksiyonel olan bir eklenti.
  2. Web üstünde kullandığınız parolalarınızın başka bilgisayarlarda kullanılması halinde size uyarı gönderiyor olması.
  3. Bizim bir türlü Superonline ADSL bağlantısı haricinde çalıştıramadığımız “limitsiz VPN”

Eğer bu üç özellik sizin ilginizi çekmiyorsa ve Avast antivirüs programı kullanmakta kararlıysanız; 30 gün süresince parasız deneyebileceğiniz Avast Premium Security tavsiye ediyoruz.

Trend Micro Antivirus+ Security

Türkçe Dil Desteği Var
Tecrübe etme Sürümü Yok
Parasız Sürüm Yalnız mobil cihazlar için
Kullanılabilen Platformlar Windows, macOS, IOS, Android

Listedeki öteki antivirüs programlarına bakılırsa en orta derece antivirüs programı bulunduğunu söyleyebileceğimiz Trend Micro Antivirus+ Security’nin; mobil cihazlar için parasız yazılım sunuyor olması haricinde pek bir pozitif yanları bulunduğunu söyleyemeyiz. Andorid ve IOS işletim sistemli telefonlarda kontrol ettiğimizde ise; yazılım sürümü yükseldikçe batarya tüketiminin arttığını gözlemledik.  3 değişik paket seçeneği ile satışa sunulan bu antivirüs programının yalnız en üst paketi mobil cihazları destekliyor. Mobil cihazlar için parasız edinebilme imkanı olduğundan dolayı bu durumu yazılım firmasının hanesine eksi puan olarak kaydetmeyecektik fakat macOS işletim sistemlerinde kullanabilmek için en üst paketten satın almak zorunda kalıyor olmamız; negatif puanı hanelerine yazdırdı.  Satışa sundukları 3 antivirüs paketi ve özelliklerini ise aşağıda açıkladık.

Trend Micro Antivirus+ Security

Standart bir antivirüs programı benzer biçimde geniş sayılabilecek virüs veritabanına haiz bir yazılım. Yalnız 1 tane Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarda kullanmanız mümkün. Resmi sitesinde web bankacılığı güvenliğini ileri derecede sağladığını iddia ediyor.

Trend Micro Web Security

Standart paketten farkı 3 değişik Windows işletim sistemli cihazda kullanılabilmesi, çocuk güvenliği paketi ve oldukca emin çalışmadığını kontrol ettiğimiz bilgisayar tarama/hata onarma yazılımı armağan etmesi.

Trend Micro Maximum Security

5 değişik cihazda kullanılabilen ve macOS işletim sistemli bilgisayarları da destekleyen bu paketin kendince 2 tane artısı var. Bu artılardan ilki şifrelerinizi tek yerde saklıyor ve güvende tutuyor olması. Gerçi bu özellik nerede ise her antivirüs yazılımının üst paketinde var. Öteki bir artı ise 7/24 hizmet veren bir davet merkezinin olması. Durun derhal sevinmeyin J Eğer İngilizce bilmiyorsanız bu hizmet pek de işinize yaramayacak. Şundan dolayı davet merkezinde de Türkçe bilen satın alan temsilcisi yada teknik destek sorumlusu olmadığını deneyerek öğrendik J

Antivirüs Programı Kullanmama Gerek Var mı?

Aslına bakarsak bu suali kime sorarsanız problem ne olursa olsun size “evet” şeklinde yanıt verecektir. Fakat nedense “evet” diyen insanların bilgisayarlarında dahi antivirüs programı yok. Objektif olarak yanıt vermek gerekirse bilgisayarınıza antivirüs programı kurmanız gerekip gerekmediğine yanıt bulmanız için aşağıdaki şu dört soruya ne yanıt verdiğiniz mühim:

  1. Cihazınızla internette oldukca popüler olmayan sitelere giriyor musunuz?
  2. Oldukça fazla sayıda e-posta alıyor musunuz?
  3. Cihazınıza USB hafıza, taşınabilir HDD benzer biçimde depolama aygıtı bağlıyor musunuz?
  4. Umuma açık olarak gösterim meydana getiren Wi-Fi ağlarına bağlanıyor musunuz?

Eğer bu sorulardan minimum bir tanesine “evet” cevabı veriyorsanız, kesinlikle sizin de antivirüs programı kullanmanız lüzumlu. Bilhassa Andorid cihazlarınızda ve güncelleme yapmadığınız IOS işletim sistemli cihazlarınıza; antivirüs programı “sizin için eğer olmazsa olmaz” diyebiliriz.

MacOS Bilgisayarlara Antivirüs Kurmaya Gerek Var mı?

Piyasada “macOS ve IOS’a virüs bulaşmaz” algısı olsa da, bu doğru malum bir yanlıştır. Netice itibarı ile bir virüs yazılımı (evet. Virüs bir çeşit fena niyetli yazılımdır.) geliştiren kişinin bu virüsü geliştirmesindeki amaç; bilgisayarınızı ele geçirmektir. Virüs geliştiricileri yazdıkları virüsler ile en fazla sayıda bilgisayara ulaşmayı hedeflerler. Bu hedefleri doğrultusunda da (Windows işletim sistemli bilgisayarlar daha oldukca insan tarafınca kullanıldığı için) yazılımlarını Windows’a yönelik kodlarlar. Fakat bu durum karşısında “macOS işletim sistemli bilgisayarlara virüs bulaşması imkansızdır” demek doğru değildir. Bilhassa  macOS sürümü güncel olmayan bilgisayarlar güvenlik açıkları bulundurmaktadır. Bilgisayar korsanları bu güvenlik açıklarından faydalanarak her gün yeni virüsleri piyasaya sürmektedir. Sıradaki kurban siz olmak istemiyorsanız, macOS bilgisayarınızda antivirüs programı kullanmalısınız.