En Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri ve Teknikleri Neler? Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlama… Gittikçe popülerleşen ve birçok işletme tarafınca doğru yada yanlış bir halde uygulanan reklam ve pazarlama emekleri… Daha ilkin dijital pazarlama nedir, kanalları, türleri şeklinde sorulara yanıt verdiğim bir içerik oluşturmuştum. Artık hepimiz bu mevzuyla ilgili azca ya da fazlaca bir şeyler biliyor. Ben de bugün sizlere etkili dijital pazarlama stratejileri ve teknikleri neler ve iyi mi oluşturulur mevzularından bahsedeceğim.

Dijital Pazarlama Stratejileri Ne İşe Yarar?

Etkili yöntemlerle kullanıldığında iyi dijital pazarlama stratejileri işletmenizin büyümesini, satışlarınızın ve cironuzun artmasını sağlar.

Daha ilkin başarı göstermiş olmuş stratejiler üstünden işletmeniz için uygulayabileceğiniz somut pazarlama teknikleri paylaşacağım. Bu tarz şeyleri doğru uyguladığınızda müşterilerinizi arttırabilir ve yeni müşteriler kazanmakta kullanabilirsiniz.

Hangi dijital pazarlama tekniklerini kullanmalıyız mevzusuna giriş yapalım.

1. İşletmeniz için Websitesi Kurun

İlk olarak işletmeniz için tasarımı güzel bir websitesi kurun. Niçin? Şundan dolayı websitesi dijital pazarlama yayınlarını kullanırken bir merkezdir.

İlgili Makaleler
  • En İyi Antivirüs Programları

  • Site Haritası Nedir VeNasıl Oluşturulur?

Bilhassa toplumsal medya uygulamarını yeğleyen işletmeler var. Örnek olarak instagram butikleri şeklinde buradan işletmeniz için yapabileceğiniz pazarlama emekleri sınırlıdır. Ek olarak instagram butiği olarak devam ettiğinizde bir web varlığınız olmuyor.

İnternette kalıcı olmak ve marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız kesinlikle bir websitesine ihtiyacınız var. Hem de bu sayede size organik ziyaretle alan kişi kazandıracak arama motoru optimizasyonu şeklinde dijital pazarlama tekniklerini kullanabilirsiniz.

İşletmenizin yalnız Instagram’da kalması aslına bakarsak işlek bir caddeye dükkan açmanızla aynıdır. Web fazlaca daha geniş bir alandır. Şu demek oluyor ki Instagram’daki işletmenizi İstanbul’da diye düşünürsek bir websitesiyle bunu Türkiye’ye açabilirsiniz.

2. Arama Motoru Optimizasyonu ve Pazarlamasını Kullanın

İşletmemiz için bir websitemiz olduğuna nazaran arama motoru optimizasyonundan (SEO) faydalanabiliriz. Arama motoru pazarlamasını Instagram butiği için de kullanabiliriz. Fakat bir websitesiyle bu yöntemi kullanmak daha etkilidir.

SEO ya da arama motoru optimizasyonu işletmenizin Google ve öteki arama motorlarının sonuçlarında çıkmasını elde eden çalışmalardır. Şu demek oluyor ki işletmenizle ilgili kelimeleri Google’da aratan kullananların karşısına websitenizin çıkmasıdır. Bu da tamamen parasız ve organik bir halde alan kişi kazanmanızı sağlar.

Arama motoru pazarlaması (SEM) ise işletmenizle ilgili olan ve alan kişi kazanacağınız kelimelere reklam vererek, o kelimeleri Google’da arayan kişilerin karşısına ilk sıralarda çıkmanızı sağlar. Bu da toplumsal medya pazarlamasından daha etkili bir yöntemdir şundan dolayı o kelimeyi arayan kişiler alan kişi olmaya daha yakındırlar. Sadece toplumsal medya reklamlarında ilgi alanlarına nazaran müşterilere ulaşmak süre ve ücret maliyetine neden olur.

3. Satış Ortaklığı Sistemi Kurun

Malum adıyla “Affiliate Pazarlama” şu demek oluyor ki satış ortaklığı kurun. Iyi mi? Mesela, -kadın elbiseleri- satan bir işletmeniz var, bununla ilgili erişebileceğiniz en uygun kitleler moda ve yaşam seçimi bloggerları yada youtuberlar olabilir. Bu kişilerle bir ortaklık kurun, sitenize yönlendirdiği ve satışa dönen kişiler üstünden belli komisyon oranlarıyla gelir elde etmelerini sağlayın.

Hem bu kişilerin kitlelerine kolayca erişmiş olacaksınız hem de bu kişilerden dolayı marka bilinirliği sağlayabileceksiniz. Bunun karşılığında da satış başına komisyon vereceksiniz. Satışa dönüşmeyen zamanlarda bile bilinirliğinizi arttıracağı için etkili bir yöntemdir.

4. Dijital Pazarlama Öğrenin yada Birini İşe Alın

Hem işletmenizle ilgilenip hem de bu dijital pazarlama süreçlerini izlemek kolay olmayacak. O yüzden bu mevzuları fazlaca iyi öğrenip siz işin bu tarafına geçebilir ve satışlar vs. şeklinde işlerle ilgilenecek birilerini işe alabilirsiniz ya da siz kendi işinize devam edip birinden dijital pazarlama danışmanlığı alabilirsiniz.

Minik bütçelerle bu işlere adım atmak istiyorsanız Kobi’ler için dijital pazarlama rehberi yazımı incelemelisiniz.

5. E-posta Pazarlaması Stratejileri Geliştirin

Kolay ve yalnız bülten olarak hazırlanmış e-postalar yerine kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama stratejileri geliştirin.

Her kullanıcı için alışveriş davranışlarına nazaran e-posta stratejisi oluşturabilirsiniz. Mesela, birkaç kez alışveriş yapmış ve genel anlamda aynı kategorideki ürünleri yeğleyen kullanıcılara o kategoriye yeni bir ürün eklediğinizde ona hususi indirim kuponu tanımlayabilirsiniz. Bu tarz şeyleri da e-postanızda belirterek müşterinizi etkileyebilirsiniz.

6. İçerik Pazarlaması Stratejileri Oluşturun

İşletmenizin ilgili olduğu mevzularda blog yazıları yazın. Gene –hanım elbiseleri– sattığınızı düşünelim. Bu mevzuyla ilgili –2019’un yaz modasına uygun en iyi 10 tasarım elbise– şeklinde içerikler oluşturarak müşterilerinizle daima kontakt halinde olun.

Ek olarak içerik pazarlaması stratejileri oluşturduğunuzda Google arama sonuçlarındaki görünürlüğünüz de daha süratli terfi edecektir. Hem marka bilinirliği hem de modayla ilgili mevzularda bir kaynak haline dönüşerek işletmenizin web varlığını en kuvvetli hale getirebilirsiniz.

7. Google Benim İşletmem Kullanın

Google Benim İşletmem ya da malum adıyla Google My Business uygulamasını kullanarak mahalli arama sonuçlarında daha etkili sonuçlar alırsınız.

Google My Business kaydınızı oluşturup işletme bilgilerinizi eklediğinizde bulunduğunuz konumda işletmenizle ilgili aramalar meydana getiren kişilerin karşısına çıkma ihtimaliniz fazlaca yüksektir.

Google My Business işletmenizin haritalar sonucunda da yer almasını sağlamış olduğu için arama sonuçlarında haritalar bölümünde çıkarsınız.

8. Tekrardan Hedefleme Stratejileri Geliştirin (Retargeting)

Tekrardan hedefleme teknikleri, dijital pazarlamanın en etkili stratejileridir. Tekrardan hedefleme stratejileri geliştirerek daha ucuz ve etkili reklam yapabilirsiniz.

(Retargeting) Tekrardan hedefleme nedir?

Daha ilkin sitenizi ziyaret etmiş ya da işletmenizle etkileşim kurmuş kişileri yeniden hedefleyerek müşteriye dönüştürme stratejileridir. Burada bu kişilere hususi indirim kuponları yada avantajlar sunarak müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Tekrardan hedefleme yöntemlerini kullanırken hem toplumsal medya reklamlarından hem de arama motoru reklamlarından faydalanabilirsiniz.

9. Tekrardan Pazarlama Stratejileri Geliştirin (Remarketing)

Tekrardan pazarlama ve tekrardan hedefleme aynı yöntemler değillerdir. Tekrardan hedefleme daha ilkin işletmenizle etkileşim kurmuş fakat alan kişi olmamış kişileri kapsar. Tekrardan pazarlama ise daha ilkin işletmenizin müşterisi olmuş kişilere değişik ürünlerinizi tanıtma ve satışa dönüştürme çalışmalarını kapsar.

Tekrardan pazarlama stratejileri oluşturup daha ilkin müşteriniz olmuş kişiler için hususi fırsatlar sunabilirsiniz. Ek olarak doğru çözümleme yaptığınız takdirde beğenebileceği ürünleri onlara sunduğunuz için satışa dönüşmesi daha kolay olacaktır. Doğal olarak ilk alışverişindeki deneyiminin iyi olması tekrardan pazarlama stratejilerinde daha etkili sonuçlar verir.

10. Hedef Kitlenizi Doğru Çözümleme Edin

İşletmenizle etkileşim kurabilecek kişileri doğru çözümleme edin. İnternette kime hitap ettiğinizi düşünerek bulamazsınız. Ya da benim hedef kitlem şu özelliklere haizdir diyerek bulamazsınız. Güvenli olun asla düşünmediğiniz ilgi alanlarındaki kitlelerden daha fazlaca dönüşüm alabilirsiniz. Bu yüzden hedef kitlenizi doğru çözümleme edin.

Başlangıçta daha genel ilgi alanlarına ulaşın sonrasında işletmenizle etkileşimi yüksek olan kitleleri bulun ve onlar üstünde geliştirmeler yapın. Elbet belli bir niş üstünde çalışıyorsanız hedef kitlenizi oluştururken fazlaca fazla genel ilgi alanlarına ulaşmanız yarar sağlamaz.

Doğru hedef kitleyi bulmayı şöyleki açıklayabilirim: Okyanusa bir ağ attınız ve tek tür balık yakalamak istiyorsunuz, ağınıza takılan öteki balıkları çıkarıp istediğiniz balığa ulaşana kadar ağınızın boyutunu küçültün.

Dijital Pazarlama Stratejileri ile ilgili öteki mevzular

Sorularınızı yorum olarak iletirseniz bu başlık altında cevaplamaya çalışacağım.Dijital Pazarlama Stratejilerine Niçin İhtiyacınız Var?

İşletmelerin neredeyse hepsi satışlarını ve cirosunu arttırmak ister. Bunun için kullanabileceği en etkili yöntemler içinde dijital pazarlama vardır. Şundan dolayı her ölçekteki işletme için maliyet olarak geleneksel pazarlama yöntemlerine nazaran ucuzdur ve etkilidir.
Ek olarak tüm müşterilerinizin internette olduğu bir çağda yaşadığımızı düşünürsek müşterilerinizle en etkili kontakt kurabileceğiniz ve marka sadakati oluşturabileceğiniz en iyi yöntem gene dijital pazarlama stratejileri oluşturmaktır.
En önemlisi ise web yardımıyla yalnız mahalli bir işletme olarak kalmayıp istediğiniz bölgeden istediğiniz başka bir bölgeye satışlar yapabilir, değişik şehirlerde birçok alan kişi kazanabilirsiniz.İnternetten satış yapmıyorum hangi dijital pazarlama tekniklerini kullanmalıyım?

İnternetten satış yapmıyorsanız mahalli arama motoru pazarlaması ve google my business yöntemlerini kullanarak işletmenizin olduğu bölgede internetteki sonuçlarda çıkabilirsiniz. Böylece sizi o bölgede Google’da arayan kişilerin karşısına çıkabilir ve onları işletmenize çekebilirsiniz.