El Yapımı Ürünlerinizi Satabileceğiniz Online Platformlar

El işi ürünler yapıyor ve bu tarz şeyleri satmakla mı ilgileniyorsunuz? İster kendi web sitenizde ister Etsy benzer biçimde sitelerde el yapımı ürünlerinizi satmayı planlıyor olun, karşılaşabileceğiniz birçok güçlük vardır. Bu zorluklardan en önemlisi ürünlerinizi hedef kitlenizin önüne çıkarmaktır.

Peki el işi ürünlerinizi potansiyel müşterilerinizin önüne çıkarmak için bu tarz şeyleri nerede satmanız gerekir?

Bugün bu yazıda bu probleminin cevabına odaklanacağız.

Haydi başlamış olalım!

Mevzular
gizle
 • 1
  El İşi Ürünlerinizi Nerede Pazarlayabilirsiniz?

  • 1.1
   1. Hepsiburada, N11, Amazon Türkiye, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Trendyol vb. Pazar Bölgeleri
  • 1.2
   2. Etsy
  • 1.3
   3. Amazon
  • 1.4
   4. Feysbuk El İşi Ürün Grupları
  • 1.5
   5. Artfire
  • 1.6
   6. Shopify
  • 1.7
   7. iCraft
  • 1.8
   8. Instagram, Pinterest vb. Toplumsal Medya Ağları
  • 1.9
   9. Blog
 • 2
  El İşi Ürünlerinizi Satmadan Ilkin Odaklanmanız Gerekenler Nedir?

  • 2.1
   1. Tutarlı olun
  • 2.2
   2. Çeşitlilik sunun
  • 2.3
   3. Mahalli olarak satın
  • 2.4
   4. SEO’ya odaklanın
  • 2.5
   5. Mükemmel fotoğraflar çekin
  • 2.6
   6. Tutkulu olun
  • 2.7
   7. Alan kişi e-posta’larını toplayın
  • 2.8
   8. Sorun çözün
  • 2.9
   9. Müşterinizi tanıyın
  • 2.10
   10. Ürün açıklamalarına odaklanın
  • 2.11
   11. Gayretli olun
  • 2.12
   12. Mükemmel ambalajlara haiz olun
  • 2.13
   13. Toplumsal medyayı kullanın
  • 2.14
   14. E-posta gönderin
  • 2.15
   15. Google Ads kullanın
  • 2.16
   16. Değişik fotoğraflar çekin
  • 2.17
   17. Sınırı olan miktarlar sunun
  • 2.18
   18. Hedef kitlenizi belirleyin
  • 2.19
   19. Ürününüzü öne çıkarın
  • 2.20
   20. Pazarlama araçlarını kullanın

El İşi Ürünlerinizi Nerede Pazarlayabilirsiniz?

El işi ürünlerinizi satabileceğiniz platformlara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:

1. Hepsiburada, N11, Amazon Türkiye, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Trendyol vb. Pazar Bölgeleri

Hepsiburada, N11, Amazon Türkiye, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Trendyol vb. pazar bölgeleri el iş ya da el yapımı ürünlerinizi satmanız için de en mühim satış platformlarındandır.

Pazar yerlerinde bir hesap oluşturmak, ürünlerinizi listelemenize ve daha oldukca müşterilerinin sizi bulmasına destek sağlar.

Bilhassa Hepsiburada’nın bayanların ekonomiye katılımını destekleyen Girişimci Hanımefendilere Teknoloji Gücü programı, hanımefendilere sunulan ek avantajlarla, ilave hiçbir yatırım yapmalarına gerek kalmadan dijital ekonomiye katılmalarını sağlıyor. “Hepsi Tasarım’ ve ‘Hepsi El Emeği’” etiketleriyle girişimci bayanların ürünleri öne çıkaran Hepsiburada, girişimci hanım ürünlerine ana sayfada ‘Günün Fırsatları’ alanında görünürlük sağlıyor.

2. Etsy

Etsy, el iş her şey için bir numaralı satış platformudur. El yapımı ürünler satıyorsanız, muhtemelen Etsy’nin farkındasınızdır.

Bir Etsy hesabı oluşturmak, ürünlerinizi listelemenize ve bir alan kişi sizi seçtiğinde ürünler için ödeme icra eden alışveriş sepetini yönetmenize izin verir.

Bir Etsy mağazasına haiz olduğunuzda, Etsy’de satış yapmakla ilgili ücretleri ve hatta bir satın alma işlemi yapıldıktan sonrasında paranızı çekmek için Paypal ücretlerini hesaplamanız gerekir. Ürünlerinizi listelemeden ilkin, çabanızı değecek kadar para kazanacağınızdan güvenli olmak için bu ücretleri hesapladığınızdan güvenli olun.

Etsy’deki ürünlerinizin daha çok şahıs tarafınca görülmesini sağlamak için bağlantılarınızı Pinterest, Instagram ve Feysbuk benzer biçimde toplumsal medya ağlarında paylaşın.

3. Amazon

Amazon kısa süre ilkin Amazon Handmade programını başlattı. Bu, el yapımı ürünlerinizin Amazon’da satabileceğiniz anlamına geliyor.

Bu aşamada mevcut kategoriler; takı, çanta ve aksesuarlar, güzellik ve bakım ürünleri, kırtasiye ve parti malzemeleri, oyuncak, evcil hayvan malzemeleri, giyim ve ayakkabılardır.

Satıcıysanız, Amazon Handmade‘ye kaydolduğunuzda dünya genelinde 250 milyondan fazla müşteriye erişebilir, Amazon’un telefon ve e-posta desteğiyle süratli ve kolay yardım alabilirsiniz. Site, pazarlama, indirimli nakliye, ödeme işlemleri ve sahtekarlıktan korunma için sizden %15 yönlendirme tutarı alacaktır.

4. Feysbuk El İşi Ürün Grupları

Bu Feysbuk grupları, el işi ürünler icra eden insanların ürünlerini tanıtmalarına destek olmak için oluşturulmuştur ve katılabileceğiniz oldukca sayıda grup vardır. Bazıları bir tek fikirlerini paylaşmak için oradayken, bazıları ise bu grupları bir pazar yeri olarak kullanır.

5. Artfire

Artfire, dünyanın her yerinden insanların satın almak, satmak ve etkileşim oluşturmak için bir araya gelmiş olduğu çevrimiçi bir pazar yeri ve zanaat topluluğudur. Artfire, el işi ürün, eski eşya ve el işi malzemeleri listeler.

Artfire, 2008’de kurulmuştur, bu yüzden el yapımı ürünler için eski çevrimiçi pazar yerlerinden biridir.

6. Shopify

El yapımı ürünleri satmak için bir başka mükemmel çevrimiçi seçenek de Shopify’dır. Shopify oldukca düşük bir ücret karşılığında kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturabilmenize olanak tanır. 

7. iCraft

Kendi hayal gücünüzü kullanarak ürünler yaratıyorsanız, iCraft onları satmanız için mükemmel bir yerdir. Bu site, orijinal, el yapımı ürünler satmak içindir. Eski ürünler, ticari ürünler ve yiyecekler için kullanılmaz.

8. Instagram, Pinterest vb. Toplumsal Medya Ağları

Toplumsal medya, el işi ürünleri çevrimiçi pazarlamanın ve satmanın en büyük ve en başarıya ulaşmış yoludur. Çalışmalarınızın fotoğraflarını paylaşmanız, video yayınlayarak müşterilerin perde arkasına göz atmasına izin vermeniz ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanız için size bir oldukca yol sunar.

Feysbuk, Instagram ve Pinterest benzer biçimde platformlar aslına bakarsanız popüler satış kanallarıdır. Üçü de, direkt satışları destek sunar. Böylece bir çevrimiçi mağaza açmadan ilkin çevrimiçi ev yapımı ürünler satmaya başlayabilirsiniz.

9. Blog

Blog oluşturmak, ürün grubunuzu pazarlamanın en iyi yollarından biridir. Mağazanızı pazarlamak için tercih ettiğiniz yöntem yazmak değilse video blogları mükemmel bir alternatiftir. İdeal olarak, ikisinin bir kombinasyonu kullanılmalıdır.

Blog yazmak size aşağıdaki mevzularda destek olabilir:

 • SEO’ya katkıda bulunur ve ürünlerinizin arama motoru netice sayfalarında üst sıralarda çıkmasını kolaylaştırır.
 • Çevrimiçi mağazanıza trafik çeker.
 • “Her Giyim İçin Doğru Kolyeyi Seçmek” benzer biçimde mevzulara odaklanan bloglar, tavsiyenize güvendikleri için insanları sizden satın almaya teşvik eder.
 • Belirli etkinliklere odaklanan gönderilerle mevsimsel alışveriş trendlerinden yararlanabilirsiniz.

Devamlı blog yazmak, müşterilerinizin bir dahaki sefere el yapımı ürünler satın almaları gerektiğinde mağazanızı hatırlamalarına destek sağlar.

El İşi Ürünlerinizi Satmadan Ilkin Odaklanmanız Gerekenler Nedir?

El işi ürünlerinizi satmaya başlamadan ilkin odaklanmanız gerekenleri aşağıdaki listeden bulabilirsiniz:

1. Tutarlı olun

El yapımı ürünler üretiyorsanız, tutarlılık zor olabilir. Bir ürünü pazarlamadan ilkin paketleme ve nakliye dahil tüm ihtimaller içinde karışıklıkları çözmeniz önemlidir. Ambalajınız ürününüzü tamamlamalı ve yeterince dayanıklı olmalıdır.

2. Çeşitlilik sunun

Ürününüzü mümkün olduğunca oldukca kişinin önüne çıkarın ve size hususi ürün yelpazeniz dahilinde çeşitli seçenekler sunun.

3. Mahalli olarak satın

Ürününüzü seven kişiler için mahalli etkinliklerde satış icra eden bir ekip oluşturun.

4. SEO’ya odaklanın

Arama motoru optimizasyonu teknik data gerektirse de, satış yapmanız için gereklidir. Ürünlerinizle ilgili ne kadar oldukca kaliteli içeriğiniz olursa, o denli oldukca dizine eklenirsiniz ve trafiğinizi artırırsınız.

5. Mükemmel fotoğraflar çekin

Fotoğraflar, müşterilerin ürün için haiz olacağı beklentiyi belirler. Bu beklentiyi belirlemek ve peşinden onu karşılamak önemlidir. Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir.

6. Tutkulu olun

Hakkaten benzersiz bir ürününüz olduğuna emin olun. Sonrasında ürünlerinizi insanlara duyurmaya başlayın.

7. Alan kişi e-posta’larını toplayın

Alıcıya başka bir zamanda iyi mi daha çok data edinebileceği yada bir arkadaşa tavsiye etmek istiyorlarsa bunu iyi mi yapabileceği hakkında data verdiğinizden güvenli olun. Yeni çıkan ürünler çıktıkça müşterilerinize e-posta gönderin.

8. Sorun çözün

El yapımı ürünler satarken müşterileriniz için çözmeye çalıştığınız mesele mevzusunda son aşama tutkulu olun. Bu, ürününüzün yada hizmetinizin güvenilirliğine katkıda bulunur ve potansiyel bir müşteriyi kişisel düzeyde doygunluk eder.

9. Müşterinizi tanıyın

Ne sattığınızı bilin; müşterinizin kim olduğu ve bu alan kişi için bir ihtiyacı iyi mi karşılayacağınıza odaklanın. Bunu en yüksek standartlarla yapın. Pazara sunduğunuz şey için bir tutku duyun.

10. Ürün açıklamalarına odaklanın

El işi ürünler satarken tüm doğru ürün anahtar kelimelerini içeren uzun bir ürün açıklaması ilave edin. Detaylı bir izahat, müşterilerinizin ürüne daha çok güvenmesine izin verir. Ürün anahtar kelimelerine haiz olmak, sitenin dahili aramalarında görünmesini sağlar ve SEO’ya destek sağlar. Tüm bunlar daha yüksek satışlar yapmanızı sağlar.

11. Gayretli olun

Yeni süregelen herhangi bir işletme için rekabet etmek zor olsa gerek. Kararlılık ve iradeye sahipseniz, başaracağınızı asla aklınızdan çıkarmayın.

12. Mükemmel ambalajlara haiz olun

Ambalaj önemlidir. Müşteriden ürününüz için ödeme yapmasını bekliyorsanız, ambalaja ve nakliyeye daha çok itina gösterin.

13. Toplumsal medyayı kullanın

Toplumsal medya takipçilerinizle etkileşim kurmanın yollarını bulun. Onlardan örnek ürünlerinizle ilgili geri bildirimler isteyin. Neyi severler / sevmezler bunu öğrenin? Toplumsal medyanızı tertipli olarak güncellemeyi, ilgili ve garip tutmayı ihmal etmeyin.

14. E-posta gönderin

Müşterilerinizin e-posta’larını toplamak, ilişki oluşturmak için son aşama önemlidir. Listenize tertipli olarak ilgili içeriklerle e-posta ile gönderin. 

15. Google Ads kullanın

El işi ürünler satmak için Google reklamcılığını kullanın. Bu şekilde satmaya çalıştığınız bölgeyi belirleyebilir ve harcamalarınızı sınırlandırabilirsiniz.

16. Değişik fotoğraflar çekin

Ürünlerinizi arama motorlarına hitap edecek şekilde tanımlamak ve konumlandırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

17. Sınırı olan miktarlar sunun

Başlangıç olarak, sınırı olan bir ürün grubu oluşturun (bir niş oluşturun) ve ürünlerinizin sunumuna ve markalamasına odaklanın. Yaptığınız yada yaptırdığınız el işi ürünlerin kalitesinden asla taviz vermeyin.

18. Hedef kitlenizi belirleyin

Bu ürüne hakkaten gerekseme duyan kişileri bulun ve ürünlerinizi tüm dünyayı sevdirmeye çabalamayın. 

19. Ürününüzü öne çıkarın

Marka bilinci oluşturma ve pazarlamayı kullanarak ürününüzün öne çıkmasını sağlayın. Ürününüz için bir marka geliştirirseniz, bu, insanların bir rakibe karşı ürününüz için aşinalık ve marka tanınırlığı kazanmasına destek olacaktır.

20. Pazarlama araçlarını kullanın

Hedef kitlenizi büyütmek için pazarlama araçlarını, tabelaları / bildirileri / internet sayfasını ve toplumsal medyayı kullanmanın.

El işi ürünler ile ilgili pazarda başarıya ulaşmış olmak için doğru ürün platformunu seçmek, etkili tanıtım stratejileri oluşturmak, yüksek kaliteli görüntüleri entegre etmek vb. birkaç hususi iş stratejisinden yararlanma becerinize dayanır. Çevrimiçi satıcılar, bağımsız bir mağaza sahibi olarak iyi satış yapmak için bu stratejik faktörlere odaklanmalıdır.

Yukarıda sizinle el işi ürünlerinizi iyi mi satacağınızı ve satmadan ilkin nelere dikkat etmeniz icap ettiğini paylaştık. Siz yaptığınız el işi ürünleri bir platformda satıyor musunuz? Değişik platformlar kullanıyorsanız, yorum bölümünde bizlere yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.