Domain Yaşının SEO’ya Etkisi Nedir?

Google, eski sitelere yeni sitelerden daha çok kıymet vermektedir. Şu demek oluyor ki arama motoru optimizasyonlarında Google sıralamalarında kullandığınız domainin geçmişi ve yaşı önemlidir. Bunu örneklendirmek gerekirse oldukça eski zamanlarda kayıt edilmiş yaşı büyük bir domainin saygınlığı, yeni kayıt edilen bir domaine nazaran daha fazladır. Doğal ki şunu unutmamak gerekir, yaşı büyük bir domain alayım istediğim kelimelerde en üst sıralarda çıkarım diye bir fikir kesinlikle yanlıştır. Yaşlı domainler kendi başına sıralamaya tesir etmez, fakat emsalsiz bir proje, dolgun içerik ve kaliteli sitelerden alınan backlinkler ile beraber yeni bir siteye nazaran daha üst sıralarda çıkmanızı sağlar.

Rekabeti yüksek bazı kelimelerde Google ve öteki arama motorlarında yeni oluşturulan bir sitenin en üst sıraya yerleşmesi neredeyse hayaldir. Şundan dolayı rekabette olduğu sitelerin geçmişine bakıldığında oldukça köklü olduğu ve sıralamasının değişmesinin oldukça zor olduğu anlaşılır. Rekabeti yüksek kelimelerde üst sıralara çıkmak ve köklü siteleri geçmek için kesinlikle yaşı büyük bir domain kullanmalı ve sitenizin SEO’suna ve içeriğine uzunca bir süre ayırmalısınız. Bunun aksine rekabeti düşük kelimelerde kullandığınız yaşı büyük bir domain ve sitenize sağladığınız kaliteli backlinkler sitenizin kısa bir sürede Google’da sıralamaya girmesini sağlar.

Domain Yaşlarının Önemi!

Domain yaşlarının Seo’ya olan pozitif etkisinden bahsettik, ek olarak domain kayıt sürelerinin de SEO’ya pozitif tesir ettiğini altını çizmeliyiz. Şöyleki düşünün; yeni bir projeniz var ve domaininizi 1 senelik olarak kayıt ettiniz doğrusu kiraladınız, bu Google tarafınca düzgüsel olarak karşılanır. Şundan dolayı birçok domain 1 senelik olarak kiralanmaktadır ve aralarından bazıları projelendirilemeden silinmektedir. Fakat kiralayacağınız domaini 3-5 senelik yada daha uzun soluklu kayıt ederseniz, Google tarafınca ileriye dönük bir proje hazırlığında olduğunuz anlaşılır ve o domaine bir site kurulduğu süre kesinlikle Google’ın dikkatini çeker, bu da SEO açısından pozitif bir tesir oluşturabilir.

domain domain yaşı