Com.tr Domain Nasıl Alınır?

İnternet üstündeki web sitelerinin alan adları içinde en fazla malum uzantılar “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının ziyaretçiler tarafınca benimsenmesi ve belli bir bilinirliğe erişmesi sebebiyle tercih edilir duruma gelmiştir. Bazı “.tr” uzantılı domainler herhangi bir belge istenmeksizin tescil edilebilmesine karşın, “.com.tr” uzantılı bir domaini tescil ederken çeşitli belgeler hazırlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda “.com.tr” uzantısının iyi mi alındığına detaylı bir halde değineceğiz.

Com.tr uzantılı domainler(alan adları), Türkiye’de ODTÜ’ye bağlı bir kurum tarafınca yönetilmektedir. Bu kurum üstünden “.com.tr” alan adlarını şirket ismine yada kendi isminize tescil ettirebilirsiniz.

Adsoyad.com.tr şeklinde kendi adınızı taşıyan “.com.tr” uzantılı bir domani almak isterseniz, yalnız nüfus cüzdanı suretini domaini alacağınız firmaya iletmeniz yeterlidir. Şirket için almak istediğiniz “.com.tr” uzantılı alan adları için ise

  • Etkinlik Belgesi
  • Ticari Sicil Belgesi
  • Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticari ünvanın belgeleri
  • Oda Sicil Kayıt Belgesi
  • Marka Müracaat Belgesi
  • Marka Tescil Belgesi
  • Esnaf yada Sanatkarlar Odasından Sicil Tasdiknamesi

benzer biçimde bir ekip belgeler ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun haricinde “.com.tr” domain alımı ile bilgileri BURADAN öğrenebilirsiniz.

Com.tr uzantısının avantajları var mıdır?

Com.tr uzantılı alan adları kurum tarafınca onaylanarak alındığından dolayı, bu bir itimat durumu ve prestij yaratmaktadır. “.com ve .net” benzer biçimde uzantıya haiz alan adları hepimiz tarafınca kolay bir halde alınabilir, fakat azca ilkin belirttiğimiz benzer biçimde “.com.tr” ye haiz olmak için birçok belge sunmalısınız. Ek olarak “com.tr” uzantısı www.google.com.tr aram motoru tarafınca da sevilmektedir. Kurumsal bir şirkete sahipseniz “.com.tr” uzantılı domaine bir anca ilkin müracaat ederek almanızı tavsiye ederiz, yoksa sizinle aynı adı taşıyan başka şirket sizden ilkin alan adınızı tescil ettirebilir.

Com.tr ve öteki .TR uzantılı domainlere haiz olmak için İSİMTESCİL TR DOMAİN SORGULAMA kısmından alan adınızı yazıp başvurabilir ve işlemleri bir an ilkin başlatabilirsiniz.

com.tr almak için istenen belgeler com.tr başvurusu şirketimiz için domain almak istiyoruz tr uzantılı domain almak için