CloudFlare nedir ? Ne İşe Yarar ?

CloudFlare nedir ? Ne İşe Yarar ?

CloudFlare sitenizi hız ve güvenlik açısından ileri düzey bir güçlendirmeye alan parasız bir proxy hizmetlerini kurumsallaştırıp sunan sistemdir. Herhangi bir proxy servisine mantık olarak benzeyen bu sistem sitenize giriş yapmak isteyen ziyaretçileri ilkin güvenlik açısından denetim ediyor, sonrasında cache varmı diye denetim ediyor ve buna gore işlem yapıyor.

Eğer güvenlik mevzusunda bir sorun yaşanırsa ziyaretçi sunucunuza yansıtılmıyor. Buda bazı saldırıların yapılmasını imkansızlaştırıyor. Bununla birlikte CloudFlare yönetim paneli yardımıyla istediğiniz IP’yi, Ülkeyi vs engelleyip o IP yada o Ülkeden gelen ziyaretçilerin engellenmesini isteyebilirsiniz. Her türlü yazılım ile yazılan sisteminize entegre edebileceğiniz bu sistemi bugün adı duyulmuş bir çok site kullanmaktadır. Bununla birlikte sizin trafik dostunuz olan bu site önbellek (cache) tutarak daha azca sorgu yapılmasını, dosya indirilmesini sağlar ve böylece trafiğiniz azalmış olur.

CloudFlare bununla beraber ücretli paketlerde sunmaktadır. Her gün ddos,sql , spam benzer biçimde saldırılara maruz kalmıyorsanız parasız hizmeti yeter hatta artar diyebiliriz. Esasen bu biçim saldırılara maruz kalmanız durumunda değişik güvenlik firmaları size daha makul çözümler sunabileceklerdir. Bununla birlikte gene cache özelliğinden dolayı sayfa hızınızı %30 civarında arttıran CloudFlare bu sayede sizlere Google açısından da avantaj sağlıyor.

Sitenizi güvenlik, hız, seo neredeyse tüm mühim mevzularda sakınan ve güçlendiren bir sistem olan CloudFlare parasız olmasından dolayı tüm site sahipleri kullanabilir. Bununla birlikte gelen ziyaretçilerin kaçının bot, kaçının zararı olan bulunduğunu görebileceğiniz buna gore raporlar üstünden değerlendirme yapmış olup engellemeler yapabileceğiniz geniş ve detaylı bir yönetim paneli var.

CloudFlare’a kayıt olmak oldukça kolay girip üye olun ve sitenizi girdikten sonrasında domain dnslerinizi CloudFlare’ın size verdiği dnslere yönlendirin herhangi bir veri kaybı vs. olmadan siteniz CloudFlare sunucularının güvenliği altına girecek ve bahsettiğimiz tüm avantajlardan faydalanmaya başlayacaksınız.

cloud flare kullanımı cloudflare ne işe yarar cloudflare nedir teknoloji