Chromium Nedir?

Adını krom elementinden alan Chromium, daha rahat bir ifade ile açık kaynak bir web tarayıcısı projenin adıdır. Logosu, otomatik güncelleştirme mekanizması itibariyle Chrome’dan farklılık göstermektedir. Chromium projesinin en mühim amaçlarından birisi Chromium’um basit bir web tarayıcısı olmamasının haricinde web için sekmeli bir pencere yöneticisi de olmasıdır. Uygulamayı geliştirenler, Chromium’un hafifçe ve süratli olmasından dolayı Windows Explorer benzer biçimde küçük çaplı bulunduğunu belirtmektedirler. Son zamanlarda adı oldukça çok geçen tarayıcı, kullanıcılardan pozitif yönde tepki almaktadır.

 

Chromium ile Neler Yapabilirsiniz?

Chromium alfa sürümüne haiz, sol üst köşeden erişim elde eden uygulamalar sayfası içermektedir.

·        Uygulamalar sayfası Chrome’un bağlandığı tüm web uygulamalarına bağlanabilmektedir. Gmail, Youtube, Google Apps, Yahoo, Feysbuk, Twitter benzer biçimde uygulamalara kolayca erişim sağlayabilmektedir.

·        Uygulama ile beraber hesap makinesi, saat, batarya ve ağ durum göstergesi de gelmektedir.

·        F8 ile tüm kısa yolların içerildiği ekran gelmektedir.

·        F12 ile ek tarayıcı sayfaları açılıp aralarında geçiş yapılabilmektedir.

·        Chrome’dan oldukça daha hızlıdır.

·        Rahat bir arayüz sunmaktadır.

 

Chromium Host Executable Nedir?

Host Exe dosyaları, bilgisayarın bir işlevi yerine getirirken adım adım izlediği talimatları içeren dosyalardır. Exe hataları ise bilgisayarı başlatırken ya da bir programı başlatırken ortaya çıkmaktadır. Host Exe sorunları bozuk yada noksan dosyalarla yada virüs benzer biçimde fena amaçlı yazılımlar ile ilişkilendirilmektedir. Bu yüzden Host Exe’yi indirirken dikkatli olunmalıdır. Bazı siteler host.exe dosyasının resmi geliştiricisi tarafınca onaylanmamış EXE dosyalarını dağıtır. Bu orijinal olmayan ve onaylanmamış EXE dosyaları çoğu zaman virüslü dosyalar ya da öteki fena amaçlı yazılım dosyalarıyla beraber paketlenmektedir.

Chromium Nedir Iyi mi Kaldırılır?

Chromium projesi tamamen yasaldır ve hiçbir zararı olan kod içermemektedir. Chromium kendi özelleştirilmiş tarayıcısını oluşturmak isteyen her insana açıktır fakat insanoğlu tarafınca fena niyetli kullanılabilmektedir. Bu yüzden de bir sürü değişik Chromium tarayıcı versiyonunu bulabilirsiniz. Bir kere sisteme kurulduktan sonrasında, Chromium virüsü orijinal Chromium datalarının üstüne yazıp, kısa yollarını virüslü linklerle değiştirebilir. Bilgisayar kullanıcıları pek şüphelenmezler. Şu sebeple Chromium kendisini orijinal yazılım benzer biçimde gösterir. Chromium virüsünü saptamak ve bu kötücül yazılımı sistemden kaldırmak için Reimage benzer biçimde bir anti-kötücül yazılıma ihtiyacınız vardır. Aşağıda yer edinen programların yardımı ile virüsleri otomatikman kaldırabilirsiniz. Bu programlar; Malwarebytes, Plumbytes Anti Malwaredir.

chrome & Chromium Chromium Chromium nedir Chromium tarayıcı