CDN – İçerik Dağıtımı Nedir?

CDN, bilhassa global düzeyde ziyaretçiye haiz olan siteler için kullanıcı memnuniyetini bayağı fazla arttıracak bir içerik dağıtım teknolojisidir.

Mesela sizin bir web siteniz var ve gelen hitler global düzeyde değişik ülkelerden olduğundan dolayı bir tek Türkiye lokasyonlu bir sunucu işinizi karşılamayacaktır. Ne kadar hosting firmanızın kalitesine güvenseniz de aradaki mesafeler ping oluşmasına niçin olacaktır. Bu durumda Türkiye kayıtlı kullanıcılar sitenizi ping ve gecikme olmadan süratli bir halde gezebilirken öteki ülkelerde maalesef yavaşlama, geç açılma şeklinde sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu durumun tek çözümü dosyalarınızı değişik lokasyona haiz sunucularınıza yükleyerek gelen ziyaretçileri onlara en yakın sunucuya bağlayıp siteyi gezmelerini sağlamak olacaktır.

CDN – İçerik Dağıtımı Avantajları Nedir ?

  • Gelen ziyaretçiler sitenizde süratli gezinme imkanı bulduklarından dolayı siteniz keyifle gezilecektir ve sayfa görüntülenmeniz kesinlikle artacaktır.
  • Google web site hızlarını ölçüp buna bakılırsa de bir puanlama yaptıklarını geçtiğimiz günlerde dile getirmişti. Bu haberden sonrasında CDN büyük bir ilgi görmüş oldu. Yalnız Google değil neredeyse tüm arama motorları sitenizi daha süratli indexleyecek ve daha iyi puan alacaksınız bu açıdan.
  • Üstelik fazlaca zor bir işlem değil bir tek hosting firmanızla durumu konuşup verilen scripte bakılırsa kodlarınızda bir kaç değişim yapmanız gerekiyor. Mesela siteadresi.com/images/logo.jpg yerine cdn.siteadresi.com/images/logo.jpg şeklinde bir değişim yapmanız gerekiyor. (Verilen örnek temsilidir hosting firmanızla görüşmeden değişim yapmayınız. )
  • Eğer video ile ilgili bir siteniz var ise CDN olmadığında ping yüksek olacağından videolar yüksek çözünürlükte izlenmesi zorlaşacaktır. Bundan dolayı daha rahat bir kullanım için gene CDN kullanmanızı tavsiye ederiz.

CDN’e geçiş yapmanız için tek kriter sizin kararınız. Kısaca global hitiniz olmasa bile bu teknolojiyi kullanabilirsiniz sadece gereksiz harcama olacaktır. Ek olarak ne kadar hitim olunca bunu yapmalıyım şeklinde bir soruda yanlış olacaktır. Siz eğer lüzumlu görüyorsanız harcamaya değeceğini düşünüyorsanız kesinlikle geçiş yapın. Yavaşta olsa girer insanoğlu düşüncesine kapılmayın. Türkçe sitelerde bile site hızı mühim bir kriterdir kullanıcılar açısından. Site hızınız arttığında bunu arama motorları sevecek ve sizi öne alacaktır. Bu hem hitinizin artmasını elde edecektir hemde website hızınızın yüksek olması yardımıyla insanoğlu sayfalar içinde gezinmekten zevk alacak ve bu sayede daha çok sayfa görüntülenmesi elde etmiş olacaksınız. Buda direkt kazancınızı etkileyecektir.

cdn ne işe yarar cdn niçin mühim cdn nedir içerik dağıtımı ne işe yarar içerik dağıtımı niçin mühim içerik dağıtımı nedir