BUG NE DEMEK?

Bug, aslen yazılımsal bir kodlama hatasıdır. Bug kelimesi, tekniksel bir işlev bozukluğunu ifade etmek için kullanılır. Kısacası sistem açığı da denebilir. Bug sorunları, yazılımlarda bazen güvenlik açıklarına da niçin olabilmektedir. Bu yüzden, bug sorunlarının tespiti ve probleminin giderilmesi oldukça önemlidir.

Bug’ın kelime anlaması aslen “böcek”dir. 1947’li yıllarda bozulan bir bilgisayarın devrelerinin yandığı fark edilir. Meydana getirilen tüm düzenlemelere karşın mesele bulunamaz ve en sonunda bilgisayarın içinde yanan böceklerin olduğu ortaya çıkar. Yaşanılan problemin bu böcekten kaynaklandığı anlaşılır ve bu sebepten dolayı bu biçim yazılımsal kodlama ve sistem hatalarına bug denmeye başlanır. Bug terimini yazılımsal kod hatalarında kullanan ilk şahıs ise; Grace Hooper’dır.

Oyunda Bug Ne Demek?

Bug adında olan bu yazılımsal hatalar en oldukça bilgisayar ve telefon oyunlarında karşımıza çıkar. Örnek vermek gerekirse, oyun oynarken bir karakterinizin donması yada px px gözükmesi bir bug problemidir. Düzgüsel oyun rutininizde olmaması ihtiyaç duyulan bir terslik yaşıyorsanız, bunun sebebi muhtemelen oyunda bug olmasından oluşur. Oyuncular içinde “bug buldum” şeklinde bir söylem ortaya çıkmıştır. Peki, bug buldum ne demek?

Oyun oynarken ya da bir uygulama kullanırken o yazılımın hatasını yakalamanız, bug bulmanız anlamına gelir. Yazılımsal hataları ve oyunlarda gördüğünüz bozulmaları saptamak olarak düşünebilirsiniz. Çoğunlukla oyunlarda karşılaşılmış olduğu için bilgisayar oyuncularının diline bu şekilde bir doğal olarak geçmiştir.

 

Bug Fixes Ne Demek?

 

Sistem üstünde bulunan birçok değişik türde program hatası mevcuttur. Bu hataları gidermek için ise; “bug fixes” terimi kullanılır. Şu demek oluyor ki, karşılaştığınız bug hatalarını düzeltmek için yaptığınız yada yapacağınız tüm düzenlemeler “bug fixes” anlamına gelir. Bug fixes şekillerinden en yaygın olanı güncelleme yapmaktır. Bilhassa oynadığınız oyunlara gelen güncellemeleri incelerseniz, bir çoğunda bug hatalarının düzenlenmiş olduğu açıklamasını görürsünüz.

Bu tamamen yazılımsal bir hata olduğundan, bugı keşfettiğinizde sizin çözebileceğiniz bir durum söz mevzusu değildir. Oyuna güncelleme gelmesi ve oyun geliştiricileri tarafınca bugın çözümlenmesi gerekmektedir. Sadece; oyunun bir kez güncellenmiş olması tekrar bug ile karşılaşmayacağınız anlamına da gelmez. Bir oyun piyasaya sürüldükten sonrasında yada genel beta testinden geçtikten sonrasında da buglarla karşılaşabilir. Oyun yapmak oldukça zor ve kapsamlı bir sistem / süreç olduğundan, her oyunda da nerede ise çeşitli buglarla karşılaşmak mümkün ve olağandır. Bu oyunun fena yada kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Sorunsuz ve hatasız bir emek verme gerçekleştirmek her yazılımcının yada tasarımcının önemsediği bir mevzudur.

Buglar bir tek oyunlarda değil, toplumsal medya platformlarında da karşınıza çıkabilir. Sadece; oyun hataları kadar sık değildir ve birkaç güncelleme ile tamamen çözülebilir.

bug bug fixes oyunda bug yazılım hatası yazılımsal bug yazılısalbug