Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil Hatası ve Çözümü

“GÜVENLİ DEĞİL” UYARISI NE ANLAMA GELİYOR?

Bilinmiş olduğu suretiyle Google Chrome, Google şeklinde meşhur bir markanın dünyaya sunmuş olduğu en ergonomik ve en oldukca kullanılan web tarayıcıları arasındadır. 24 Temmuz 2018 itibari ile Google, Chrome 68’i kullanıma sunmaya adım atmıştır ve Chrome 68 ile beraber internet sayfası güvenliği mevzusu giderek ehemmiyet kazanmıştır. Google Chrome, “https” ile korunmayan tüm internet sayfaları için adres çubuğunda “bu siteye bağlantınız güvenli değil” hatası vermektedir. Bir başka durum olarak da tarayıcı kullanıcıları bazı sitelere bağlanmak isterken bağlantınız güvenli değil hatası ile karşılaşmakta ve siteye girişlerinin güvenli olmadığı mevzusunda web tarayıcısı tarafınca uyarılmaktadırlar. Bu tür uyarıların sebebi ise bir çok web kullanıcısı tarafınca anlaşılamamakta ve sebebinin araştırılması için gene Google’a başvurulmaktadır. Bu sebepler ise Google’a “güvenli değil hatası chrome” şeklinde kalıp ifadeler ile yazılarak taratılmaktadır.

HER ŞEY GÜVENLİK İÇİN

Ilk olarak bu tür uyarıların kullananların kişisel bilgilerinin korunması için Google tarafınca artırılan web güvenlik standartlarının bir parçası bulunduğunu bilmemiz gerekir. Bir çok kullanıcı bu ikazları dikkate almamakta ve Google tarafınca güvenli olmadığı uyarısı alınan internet sayfalarına başka şekillerde girmeye iş yapmaktadır. Elbet ki Google tarayıcısının güvenli değil uyarısı verdiği hiçbir siteye girilmez diye bir kaide yoktur. Bu uyarı genel olarak belirli güvenlik gereksinimlerinin karşılanması mevzusunda oluşturulmuş kurallardır. Her uyarı alınan siteye girilmemelidir şeklinde bir kuralın olmamasının yanında, kullananların kişisel bilgilerinin özenle korunabilmesi ve başka kişilerin eline geçmemesi açısından Google’ın uyarılarını azca da olsa dikkate almaları gerekmektedir.

Peki nedir Google tarafınca sunulan bu güvenlik uyarısı? Ve bu uyarının alınmaması için neler yapılmalıdır?

Google Chrome kullanıcılardan kişisel veri toplayan fakat SSL sertifikasıyla korunmayan internet sayfaları için “bağlantınız güvenli değil” şeklinde ikazlar veren bir sistem getirmiştir. Kullanıcılar bir siteye kişisel bilgilerini girmeden ilkin site uzantısının http mi yoksa https uzantılı mı olup olmadığını denetim edebilirler. Fakat Google’ın yapmış olduğu araştırmalara nazaran bir çok insan bir siteye giriş yaparken yada kişisel bilgilerini o web sitenin ara yüzüne girerken site uzantısını denetim etmemekte ve bu mevzu da dikkatli davranmamaktadır. Bu durum ise kullananların kişisel bilgilerini web altyapısında riske sokmaları anlamına geliyor. Google ise bu duruma çözüm bulabilmek için sözü edilen güvenlik uyarısı sistemini getirmiş ve insanları uyarır hale gelmiştir. Google tarafınca web güvenlik standartlarının yükseltilmesi ve kişisel verilerin özenle korunması açısından oluşturulan uyarı sistemi ile karşılaşmamak ve internet sayfalarına uyarı almadan erişebilmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Meydana getirilen bir iki ayar değişikliği ile istediğiniz internet sayfalarına uyarı almadan ulaşabilirsiniz.

ÇÖZÜM

Probleminin çözümü için bir SSL serfikası almalı ve sitenize entegrasyonunu sağlamalısınız. Bunun için İsim Tescil’e başvurabilir, en ucuz SSL sertifikaları linkine tıklayarak karşılaştığınız probleminin çözümü için en uygun fiyatlı SSL sertifikasını İsim Tescil güvencesi ile satın alabilirsiniz.

bu siteye bağlantınız güvenli değil güvenli değil güvenli değil hatası chrome https secure ssl ssl sertifikası