Bilgisayarınız Yavaş mı?

RAM’İNİZİ YÜKSELTİN

Bilgisayarların yavaşlamasında başlıca etkenlerden biri de belleğin yetersiz kalmasıdır. Her neyse ki bilgisayara hafıza eklemek hem ucuz hem de rahat bir iş.

Hafıza (RAM) bilgisayarın sıkça görmezden gelinen bir parçasıdır. Oysa eski bilgisayarınızı hızlandırmaya çalışıyorsanız belleği dikkate almamak olmaz. Hafıza miktarını arttırmak, oyun oynarken yada fotoğraf/video editörü şeklinde ağır programlarla çalışırken ciddi bir fark yaratabilir. İşletim sistemlerinin ve programların yeni sürümleri daha çok hafıza kullanmaya meyillidir. Doğrusu bilgisayarınızı ilk aldığınızda kafi olan belleğiniz günümüz koşulları için yetersiz kalmış olabilir.

SSD İLE BİLGİSAYARINIZI HIZLANDIRIN

Eski mekanik durağan(durgun) diskler bilgisayarınızın gerçek performansını göstermesine engel olur. Yeni bir SSD ile oldukca ciddi bir hız artışı elde edebilirsiniz.

Mekanik durağan(durgun) diskler size bol miktarda depolama kapasitesi sunabilir fakat senelerdir gelişmeyen bu teknoloji, SDD’lerden oldukca daha yavaştır ve bilgisayarınızın gerçek performansını göstermesine engel olur. Hem dizüstü hem de masaüstü PC’nize bir SSD eklemek(yada durağan(durgun) diskinizi SSD ile değişiklik yapmak), performansı arttırmanın en iyi yollarından biri. SSD’ler  doğal ki durağan(durgun) diskler kadar ucuz değil fakat aşırı pahalı da değil. Testlerimize nazaran bilgisayarınızın açılış süresini en fena ihtimalle birkaç saniyeye çekiyor. SSD’lerden en iyi şekilde yararlanmak için Windows10’a yükseltmeniz de mühim.