Alan Adı Yaşam Periyodu Com-Net-Org

Web dünyasının en mühim buluşlarından bir tanesi olan Alan Adlarının bir yaşam periyodu vardır ve bu tabi ki ICANN tarafınca belirlenmektedir.

Domainlerin yaşam periyodları uzantılarına bakılırsa farklılaşmaktadır ve genel olarak 4 süreçten oluşmaktadır. Com, net ve org uzantıları için averaj olarak alan adının bitiş tarihinden sonrasında 75 gün süre bilinmektedir. Periyodları sıralamamız gerekirse;

Etken (Active) Periyot: Bu süreç alan adının etken olduğu süreçtir. Alan adı sahibi tüm yetkilere haizdir ve alan adı üstünde istediği değişikliği yapabilir. Hem de düzgüsel fiyattan süresini uzatabilir.

Askı (On Hold) Periyodu: Bu periyot sürecinde olan domainleri Whois’de sorguladığınızda status: “registrar-hold” bulunduğunu görmüş olacaksınız. Eğer bitiş tarihini geçen bir domaininiz var ise olarak bu periyoda girer. Bu süre içinde domain mevcut fiyat üstünden herhangi bir fark ödemeden yenilenebilir, süresi uzatılabilir. Fakat bu süre içinde alan adı ulaşılamaz ve mailleriniz kullanılmaz duruma gelir. Bu periyodun süresi firmadan firmaya değişim göstermektedir.

Rehinde (Redemption) Periyodu: Bu periyot cezalı olarak alan adının yenilenebileceği son periyottur. Bu süre bittikten sonrasında alan adı tamamen silinir herhangi bir yenileme işlemi yapılamaz. Bu periyotta farkına varır ve Alan Adınızı yenilemek istersiniz ek bir ücret ödeyerek alan adınızı yenileyebilirsiniz. Aynı şekilde bu ücret ve bu periyodunda süresi firmaya bakılırsa değişim göstermektedir.

Silinme (Pending Delete) Periyodu: Bu periyot “Geçmiş Olsun” periyodudur. Kurtama imkanınız tamamen bitmiştir ve bu süreçten sonrasında alan adınız tamamen silinir, tüm firmalardan satın alınabilir hale gelir.

Averaj olarak toplam 70 gün civarında devam eden bu periyot süreçleri firmadan firmaya değişmiş olduğu için en doğru bilgiyi domain firmanızdan öğrenebilirsiniz.

alan adı düşme süreci alan adı silinme zamanı alan adı yaşam periyodu alan adı yaşam süreci teknoloji